Genel olarak insanların ev ve ofis de daha çok zaman geçirdiği düşünüldüğü taktirde sağlık için dikkat çeken bir nokta ortaya çıkıyor. Bu nokta Göz sağlığına işaret etmektedir. Göz sağlığı için de en doğru aydınlatmayı seçmek büyük önem taşıyor. Şayet, yanlış aydınlatılan ortamlarda uzun süre zaman geçirmek göz yorgunluklarına, gözde kuruluğa ve baş ağrısına neden olabiliyor.

Dünyagöz İzmit Hastanesi’nden Op. Dr. Özcan Keskin, göz sağlığı için ofiste ve evde kullanılan aydınlatmaların büyük önem taşıdığını söyledi. Keskin, "Ofislerde kullanılan ışığın odanın her bölümüne homojen dağılması gerekiyor. Çalışma yüzeyinin parlaklığı, bakılan nesnenin parlaklığının en az üçte biri olmasına dikkat edilmeli. Bu nedenle ofis ortamlarında genel ışık veren aydınlatmalar, kompakt floresanlı armatürler veya floresanların seçilmesini öneriyoruz. Spot ve halojen gibi direkt ışık veren aydınlatmaların ise sadece vurgulanmak istenen noktalarda kullanılmasına özen gösterilmeli." şeklinde konuştu.


IŞIĞIN YETERLİ OLMAMASI ÇOCUKTA GÖZ BOZUKLUĞU NEDENİ
Op. Dr. Keskin, özellikle gelişim çağındaki çocukların çalışma ortamlarında ışık düzeninin iyi planlanması gerektiğini belirtip, Çocuğun çalışma masasındaki aydınlatmanın gün ışığı gibi tüm renkleri doğru haliyle göstermesi, göz sağlıklarını korumak ve yorulmadan uzun süre çalışmalarını sağlamak için çok önemli olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Az ışıkta veya halojen olmayan aydınlatma altında uzun süre çalışan çoğun gözleri çabuk yorulur. Bu durum okuduğunu iyi görememe ve yavaş algılama, çabuk sıkılma gibi sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple çalışma ortamları aydınlık olmalı ve ışığın direkt gözlerine yansımamasına dikkat edilmelidir.”